RAREBOOST HAKKINDA

RareBoost, IBG’nin 2020’de ödüllendirilen Avrupa Komisyonu ERA Chair projesidir.

RareBoost projesi, IBG’nin nadir hastalıklar araştırma ve inovasyonunda uluslararası mükemmellik düzeyine erişme hedefini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. IBG, bu konuda ulusal ve uluslararası düzeyde önemli adımlar atmıştır.

RareBoost’un ekibi, IBG bünyesindeki araştırmacılardan ve birçok nadir hastalık uzmanından oluşmakta. Dahası, ERA projesine lider olarak aramıza katılması için; nadir hastalık araştırmalarında güçlü bir geçmişe sahip kıdemli bir bilim insanı arıyoruz. Bu kişi olabileceğinizi düşünüyorsanız, lütfen buradaki gereksinimleri ve seçim prosedürünü inceleyin.

İBG’nin altyapısı; kalitesi, boyutu ve benzersiz bileşimi açısından Türkiye’de istisnaidir. IBG’nin çok disiplinli ve işbirlikçi yaklaşımı, nadir hastalıklar gibi karmaşık bilimsel soruları ele almak için uygun bir yaklaşımdır. Bu alandaki başlıca zorluklar arasında; hastalık verilerinin toplanması ve paylaşılması için iyi tanımlanmamış teknik standartların eksikliği, fenotipleri genomik varyasyonlarla ilişkilendirmek için kullanılması gereken veri tabanlarındaki sınırlamalar ve hastalıkların altında yatan mekanizmayı incelemek için kullanılması gereken in vitro ve in vivo modellerin azlığı yer alır. Bu zorluklar RareBoost tarafından ele alınacaktır.